Türkiye’de uzman doktor olduktan sonra mı Almanya’ya gitmeliyim?

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Almanya’da doktorluk ve Approbation süreciyle ilgili bilgilendirmeleri paylaştığımız Telegram grubumuza burdan katılabilirsiniz!


Tıp fakültesinden mezuniyetine az kalan, yeni mezun olan hatta belli bir branşta birkaç yıllık asistanlık deneyimi olan birçok danışanımız Almanya’ya gelmek için doğru zaman hemen mi yoksa Türkiye’de uzman doktor olduktan sonra mı, tüm detayları ile bizlere sormakta.


Bu, çok yönlü değerlendirilmesi gereken ve bizler açısından net cevabı hemen olan bir soru. Bu konudaki kesin kanaatimize sebep olan bir çok önemli unsur var. Kısaca saymak gerekirse; eğer çalışmak ve yaşamak istediğiniz ülke Almanya ya da İsviçre ise, bu ülkelerde bulunmadığınız her sene gerek asistanlık eğitiminin denkliği, gerek tıp Almancası konularında rakiplerinizden geride kalmaktasınız.
Bunlar kadar önemli bir diğer unsur da emekliliğiniz ve vatandaşlığınız ile alakalı süreçlerde Almanya’da veya İsviçre’de olmadığınız yılların kayıp olması.


Asistanlık eğitimini Almanya’da yapmayı tercih eden bir yeni mezun, 5 yılın sonunda bir EU diploması sahibi, mükemmel seviyede Almanca bilgisi olan, Almanya’da emeklilik hakkı kazanmış ve vatandaşlık başvurusu yapmış, ilk dairesini ve arabasını almış, bundan sonraki adımda da Almanya’da bir hastane kariyeri mi, kendi muayenesini açmak mı yoksa İsviçre’de yaşam mı sorgulamasını yapmaktadır. Buna karşın Türkiye’de bu süreçleri yaşayan hocalarımız, uzmanlık eğitimleri arasındaki farkları kapatma ve Almanya’da denklik işlemleri ile uğraşma derdinde olacaklardır.


Önemli olan diğer bir konu ise Almanya’da gerek tıp eğitimi denkliği gerek uzmanlık eğitimi denklikleri her geçen yıl zorlaşmaktadır.

Hali hazırda var olan kalifeye calışan açığını kapatmak adına çıkartılan göç yasasının avantajlarından faydalanmak kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Bir Cevap Yazın

TR
%d blogcu bunu beğendi: