Neden Alman doktorlar bile İsviçre’de çalışmak istiyorlar?

isviçre
Photo by H. Emre on Pexels.com

Almanya’da doktorluk ve Approbation süreciyle ilgili bilgilendirmeleri paylaştığımız Telegram grubumuza burdan katılabilirsiniz!


Bu sorunun cevabını net olarak verebilmek için öncelikle Alman sağlık sistemindeki devlet sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası detaylarını incelememiz gerekmekte. Almanya’da maaşlı çalışan herkes maaşının yaklaşık yüzde 15’i oranında devlet sağlık sigortası primi ödemek ile yükümlüdür. Bu tutarın hemen hemen yarısı iş veren tarafından ödenir. Devlet sağlık sigortası, maaşı üst tavan olan ve yaklaşık 60 bin avro kazanan bekar bir insan için nasıl hesaplanıyorsa; asgari ücretle geçinen ve çocuklu olan bir aile için de aynı şekilde hesaplanır. Diğer bir deyişle 900 avro prim ödenen bekar çalışan ile sadece babanın ya da annenin 300 avro prim ödediği 5 çocuklu ailenin her bireyi de, aynı sağlık sisteminden aynı haklar ile faydalanır. 

Beitragsbemessungsgrenze olarak adlandırılan, özel sağlık sigortasına geçiş hakkını elde ettiğiniz alt limit sonrası, yaşınız ve sağlık durumunuz dikkate alınarak onlarca özel sağlık sigortasının birinden fiyat alıp anlaşma sağlayabilirsiniz. Özel sağlık sigortaları çalışan bireyler için hem devlet sağlık sigortasının sunamadığı hizmetleri sunar hem de aylık primleri çok daha düşüktür. Bir diğer avantajı ise emeklilik maaşınızın %7 daha yüksek ödenmesini sağlamasıdır. Almanya’da nüfusun sadece %10’u özel sağlık sigortasından faydalanmaktadır.  

Peki bütün bunlar ile Alman doktorların İsviçre’de doktorluk yapmak istemesi arasında nasıl bir ilişki vardır? 

Devlet sağlık sigortası için toplam prim ile kişi başına düşen ortalama bütçe, doktorların hasta başına kesebilecekleri faturalara ciddi oranda kısıtlamalar getirmektedir. Bununla beraber özellikle rutin kontroller ve acil olmayan durumlar için tercih edilmesi tavsiye edilen muayeneler, 3 aylık dönemde aynı şikayet ile gelen devlet sigortalı hastalarına sadece 1 kez fatura kesebilmektedir. 

Dilerseniz basit bir örnek ile anlatalım: Bir aile hekimi günde ortalama 40 hasta bakar, bu hastaların kış aylarında öksürük ve ateş gibi şikayetler ile tekrar tekrar geldiği düşünülecek olursa, günlük bakılan yeni hasta adedi 30’a düşer. Devlet sigortalı hasta için kesilen muayene ücreti 35€ civarındadır.

30 hasta x 35€ = 1050€

Aynı doktorun hastalarının özel sağlık sigortalı olması durumunda her muayene için yeni fatura kesilir ve bu fatura doktorun tecrübesi oranında 3.5 kata kadar çıkabilir.

40 hasta x 105 € = 4200 €

İsviçre sağlık sistemi, İsviçre’de yaşayan her bireyin özel sağlık sigortası olması üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla gerek muayenehanesi olan doktorlar gerekse maaşlı çalışan doktorlar çok daha yüksek bedeller ile hizmetlerini faturalandırmaktadırlar. Yüksek gelir kadar önemli bir diğer cazibe faktörü de dünyaca ünlü olan ve 4 yaşında çocukların zorunlu eğitime başlatıldığı ücretsiz İsviçre eğitim sistemidir. İsviçre; Avrupa’nın kalbinde, direkt demokrasi ile yönetilen, Avrupa Birliği’nde olmamanın avantajı ile politik ve ekonomik açıdan istikrarlı, vergi oranlarının düşüklüğü ile ekstra avantajlar sunan bir ülkedir.  

Bu avantajlar sadece aylık geliriniz ile sınırlı kalmayıp, gerek çok cazip emlak yatırımı alternatifleri gerekse emekliliğiniz sırasındaki pasif gelirleriniz açısından Almanya’nın çok ötesindedir.  

Almanya’da ikamet ettiğiniz sürece Welteinkommenprinzip ile bütün dünyadaki gelirlerinizin Almanya’da vergilendirilmesi de ayrıca zorunludur. Bu konunun detaylarına ayrı bir yazımızda gireceğiz… 

1 yorum

Bir Cevap Yazın

TR
%d blogcu bunu beğendi: