Beglaubigung? Noter Onayı? Apostil?

files
Photo by Mike on Pexels.com

Approbation süreciyle ilgili bilgilendirmeleri paylaştığımız Telegram grubumuza burdan katılabilirsiniz!


Başvuru dosyanız için hangi belgeler gerekli? Aslında bunun da öncesinde düşünmeniz gereken birçok konu var.

Hangi eyalette yaşamak istiyorsunuz? Bundan da zor bir karar Berufserlaubnis (çalısma izni) ile mi doktorluk yapmak istiyorsunuz yoksa Approbation (tıp diploması denkliği) ile mi.

Approbation sürecine gidilecekse bir sonraki stratejik seçim Kenntnisprüfung (tıp bilim sınavı) ile mi şansınızı deneyeceksiniz yoksa Gleichwertigkeitsprüfung (bilir kişi ile denklik değerlendirilmesi) yolunu mu tercih edeceksiniz.

Tüm bu tercihleri yaptığınız zaman, önümüzdeki 12 ay için gerekli belgeler netleşmiş olacaktır. Bundan sonra yapılması gereken belgelerin toplanması, bazılarının apostillenmesi, Almanca yeminli tercümelerinin yapılması, bazılarının noter onayları ve Beglaubigung…

Sık sık duyacağınız Beglaubigung ne demek?

Türkçesini noter tasdiki olarak düşünebilirsiniz. Diploma, transkript ve referans mektuplarınız gibi mühürlü ve ıslak imzalı belgelerinizin orijinallerini yollamamak için, orijinal belgelerinizin fotokopilerini Almanya’da Bürgerbüro’lar Türkiye’de noterler, aslının aynısı olduklarını kontrol ederek onaylarlar. Bu onaylı fotokopilere Almanca “Beglaubigte Kopie” denmektedir.

Hiç unutmamanız gereken temel durum; başvuru için yolladığınız belgeler ne Almanya ne de İsviçre denklik süreçlerinden sonra size iade edilmez!

Peki hangi sıra ile başvuru dosyamızdaki belgeleri hazırlamalıyız?

Tahsin Kerimoğlu, 2016 yılında mezun olduğu (1) Hacettepe Tıp Fakültesi Diploması’nı ve fotokopilerini öncelikle noter’e götürüp tasdik ettirir. Bu işlem sonrası orijinal diploma ile işi bitmiştir, güvenli bir yerde saklamaya devam edebilir.

(2) Noter tasdikli fotokopilerin bir sonraki aşaması apostillenmesidir.

(3) Apostilli belgeler yeminli tercüman tarafından çevrildikten sonra başvuru dosyanız ile ilgili kuruma gönderilebilir.

(4) Veya bizim önerimiz: Orijinal belgenizin noter tasdikli kopyasının apostillenmesine ve yeminli çevirisinin yapılmasına bu kadar zaman, emek ve masraf harcamışken, bu belgelerinizi kurumlara dağıtmak yerine kendinizde tutun. (Başvuru dosyanızın size iade edilmeyeceğini aklınızda tutarak!) İlgili kurumlara ise belgelerin (Almanya’da ikamet edenler için) Bürgerbüro’da yada (Türkiye’de yaşayanlar için ) konsoloslukta çok cüzi bir ücret karşılığı alacağınız Beglaubigte kopyalarını teslim ediniz.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

TR
%d blogcu bunu beğendi: