Almanya’da Temel Giderler

Almanyada yaşam masrafları, Almanya

Almanya’ya adım attığım 2018 Temmuz’undan işe başladığım 2020 Temmuz’una kadar geçen sürede Alman devletinin bana verdiği sosyal yardım ile geçinmiş birisi olarak sanırım “Almanya’da bir ayda minimum ne kadar para harcanır?” sorusunun cevabını vermek bana düşüyor.

Bu yazımda elimden geldiğince bu soruyu, gerek kendi tecrübelerim gerek gözlemlerim yardımıyla olabildiğince detaylı cevaplandırmak istiyorum.

Yazıya başlamadan bu sosyal yardım nedir, nasıl alınır diye merak edenler olabilir. Onu bir başka yazıda ele alalım yoksa bu yazı okunurluğunu yitirir.

Her eyalette farklı olmakla beraber 2018 yılında Almanya’da benim yaşadığım NRW eyaleti bir kişinin temel yaşam masraflarını aylık minimum 380 Euro olacak şekilde belirlemiş. Bu miktara tabi ki kira dahil değil.  Kira meselesi ise sadece eyalet eyalet değil şehir şehir hatta bölge bölge değişiklik gösteriyor.

 Şimdi  5 ana başlıkta Almanya’daki masraflarınıza göz atalım: Konaklama, Ulaşım, Market, İletişim ve Sosyal Hayat

1) Konaklama

Almanya’da konaklama için birçok alternatif bulunuyor. Kalacağınız süreye göre sizin için en mantıklı olanı seçebilirsiniz. Bunlardan bazılarını yazalım;

            Öğrenci Yurtları

Fiyatları 250 Euro’dan başlayan öğrenci yurtları belki de en hesaplı seçenek olabilir. Ancak yer bulmak o kadar da kolay değil.

            WG-Zimmer

Almanya’da bir çok bekarın uyguladığı yöntem. Ev paylaşımı. Burada da yine 300 Euro gibi düşük fiyatlara bir yer bulmak mümkün.

            Wohnung auf Zeit

1 yılın altında konaklayacaksanız sözleşmeniz aylık veya günlük olacak demektir. Bu durumda genelde fiyat artar. Ama bir çoğu eşyalı olduğu için belki dengeleyebilir.

            Wohnung

Direkt ev kiralamak. Uzun soluklu yaşayacaksanız en mantıklı yöntem olabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi aylık 300 küsür Euro’dan ev fiyatları başlar. Tabi Münih’e falan gidiyorsanız durum değişir 🙂

Konaklama ile ilgili eğer bir kişi için aylık 400 Euro’dan fazla veriyorsanız bu biraz fazla denebilir. Çok çaresiz kalmadıktan sonra ve çok merkezi bir yerde yaşamadıktan sonra bu miktarın üstüne çıkmaya gerek yok.

2) Almanya’da Ulaşım

Sakın benim gibi uçaktan iner inmez aa ucuzmuş ya diyip araba almayın 🙂 Yani alabilirsiniz tabi ki ancak şunları hesaplamayı sakın unutmayın; Sigorta, vergi, yakıt ve ekstra masraflar. Her ne kadar ilk arabanızı 400 Euro’ya alabilecek bile olsanız ek masraflar sizi yoracaktır.  Bu yazıda amacımız masrafları minimumda tutmak olduğu için arabayı direk rafa kaldırabiliriz.

            Aylık bilet

Almanya’nın en güzel yanlarından birisi ise birbiriyle bağlantılı ve oldukça geniş ulaşım ağı.  Bulunduğunuz bölgenin aylık ulaşım biletine 50-100 Euro arası bir para verip otobüsten trene, trenden tramvaya her türlü ulaşım aracını bir ay boyunca dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Eğer ki bir kursa kayıtlıysanız veya gençseniz indirimli tarifeleri gitmeden incelemekte fayda var tabi ki. Duisburg’da bu bilet 70 Euro gibi bir fiyata sahip idi.

3)  Market

            Gıda

Gelelim en can alıcı noktaya. Şimdi malum herkesin beslenme şekli tabiki birbirinden farklıdır. Ben burada sizlere 1 haftalık bir beslenme programı üzerinden hesap yapacağım. Kendimin de uymaya çalıştığı protein zengini bir diyet 🙂

Diyetimizde ana yemek olarak 3 gün kırmızı et, 3 gün beyaz et 1 gün de somon olsun. Yani bir kilo beyaz et , bir kilo kırmızı et ve 400 gram somon (1 öğüne 200 gr et şeklinde hesapladım.)

Bunun yanında her öğüne 50 gram çiğ karbonhidrat yazalım. Bir gün pilav bir gün makarna yediğinizi varsayalım. 4 gün makarna, 3 gün pilav desek; 400 gram makarna ve 300 gram pilav gerekiyor. Kahvaltıda ise her gün 2 yumurta, 1 Brötchen (ekmekcik) veya 1 dilim ekmek, 1 bardak süt, 2 dilim Gauda, bir kaç cherry domates desek haftada 1 paket yumurta, 1 paket fırında çok rahatlıkla hazırlanan çıtır çıtır Brötchen, 1 litre süt, yine birer paket Gauda ve domates ekleyelim ve 1 haftalık alışveriş listemizi hazırlayalım:

 • 1 kilo kırmızı et                    6 euro
 • 1 kilo beyaz et                     6 euro
 • 400 gr somon                      4 euro
 • 400 gr makarna                  0.5 euro          
 • 300 gr pirinç                        0,5 euro
 • 1 paket yumurta                1,5 euro
 • 1 paket brötchen                2 euro
 • 1 paket Gauda                     2,5 euro
 • 1 lt süt                                   0,8 euro
 • 1 paket cherry domates       2,2 euro ( hesabı kolay olsun 🙂 )

            – TOPLAM                               26 Euro

Yani toplamda 26 Euro gibi bir haftalık market alışverişi bütçesi karşımıza çıkıyor. Bu da aylık 104 Euro yapıyor. Tabi ki buna ayda 1 almanız gereken yağı, soğanı, patatesi, çayı falan da ekleyebiliriz veya birazcık çeşitlendirebiliriz. Onları da çılgınca eklesek 150 euro yapsın. Ki bu hesapla yapmaz bence.

Tabi ki bu hesabı mantıklı bulmayan arkadaşlar olabilir. Benim biberim nerde salatalığım nerde diyenler olabilir. Dediğim gibi onları da ekleseniz yine de 150 barajına sadık kalabilirsiniz bence. Ki zaten konumuz minimum ve ben size minimum olmasına rağmen sağlıklı bir diyet yazmaya çalıştım.

Günümüzden örnek vermek gerekirse, ben şuan çalışmama rağmen ve hiç kasmadan alışveriş yapmama rağmen haftada 2 defa ortalama 20 Euro’luk alışveriş yapıyorum. Tek başıma aylık 200 Euro’yu geçmek için baya zorlamam gerek yani. Bu 20 Euro’nun içerisine hemen her şey dahil.

            İçecek

UYARI: Bu kısım severek alkol tüketen arkadaşları üzebilir.

Benim alkolle çok aram yok. Son zamanlarda da biraz kilo vereyim diyerek neredeyse sadece su içtiğim için kendimden örnek vermem yanıltıcı olabilir. O yüzden ben sizler için bana her haftasonu gelen kampanya broşürlerinden birini önüme alıp yazacağım. Aşağıdaki listedeki fiyatlar kampanyalı fiyatlar olsa da hemen her hafta böyle kampanyalar oluyor diyebilirim. Bir de her şişeye depozito ödendiğini ve sonra geri alındığını unutmayın lütfen.

 • 0,5 litre standart su              11 cent
 • 1,5 litre standart su              19 cent
 • 1,5 litre %100 elma suyu     89 cent
 • 1,5 litre kola                           1 euro
 • 0,7 litre Jim Beam                 8.88 euro
 • 0,7 litre Absolut Vodka         9,99 euro
 • 24 x 0,33 litre (1 kasa) Beck’s Gold             9,99 euro
 • 20 x 0,5 litre (1 kasa) Hasseröder Premium Pils     7,80 euro
 • 0,75 litre şarap, şampanya çeşitleri 2-3 eurodan başlıyor

            Temizlik ve Kişisel Bakım

Burda temizlik ve kişisel bakım ürünleri bence yazmaya değmeyecek kadar hesaplı. 2 ayda biten sabun 50 cent, bulaşık deterjanı, süngeri vs. hepsi 1 Euro’nun altında ve 1 ayda tükenmeyen ürünler.

Ben yine kendimden örnek vereyim. Her üç ayda bir;

 • 1 diş macunu                       2 euro
 • 1 çamaşır deterjanı             3 euro 
 • 1 yumuşatıcı                         1 euro
 • 1 bulaşık deterjanı              70 cent
 • 1 sabun                                50 cent
 • 10’lu bulaşık süngeri          80 cent
 • 1 deodorant                         2 euro
 • 10’lu tuvalet kağıdı              2 euro
 • 8’li kağıt havlu                      2 euro

Yani toplam 14 Euro gibi komik bir miktar. Aylık 5 Euro bile değil yani.

4) İletişim

Almanya’ya iner inmez bir marketten direkt ön ödemeli bir hat alabilirsiniz. Veya adresiniz belli ise daha inmeden internetten her an iptal edilebilen bir hat sipariş edebilirsiniz.

Eğer minimumda kalmak istiyorsak iletişime 10 Euro bile yeterli olacaktır. Burda zaten benim bildiğim tüm tarifelerde sınırsız konuşma sınırsız SMS var. Benim tavsiyem Avrupa’nın her yerinde kullanabileceğiniz bi hat almanız. (EU-Flat)

 • SimplyTel 3 GB internetli EU-Flat paket                   7,99 Euro (aylık)

5) Sosyal Hayat

Bu nokta tabi ki çok kişisel. Her ay operaya tiyatroya gitmeye alıştıysanız bunları Almanya’da sürdürmek pek kolay olmayabilir. Ama Covid öncesi çok sık ücretsiz konser gibi aktiviteler oluyordu, onu da söyleyeyim.

Biz yine burada da minimum tutalım istersek size en güzel önerim parklar olacaktır. Hemen her şehirde gidip gezilecek çok güzel bir park oluyor. Ormanlık alanlar arasındaki patikalarda yürümek gerçekten çok hoş bence. Çıkın ve her parkı keşfedin inanın süprizlerle karşılaşacaksınız.

Onun haricinde ben size yine dışarıda bir şey yemek içmek istediğinizde ne kadar harcarsınız onları kısaca yazayım.

Madem ucuzundan gidiyoruz sizlerle öncelikle benim fiyat/performans şampiyonu olduğunu düşündüğüm asya mutfağından örnek vereyim;

 • Tepeleme dolu bi tabak sebzeli kızarmış makarna             3,5 – 4 Euro

Lezzeti, 2 kişiye rahatlıkla yetecek porsiyonu ile masrafları minimum tutmak isteyenlere tavsiyem kesinlikle budur 🙂 Ertesi gün kahvaltı bile etmenize gerek kalmıyor o derece 😀

İkinci sırada ise bizim Almanya’ya tanıttığımız ama burda tamamen kendine has bir şekle bürünmüş olan döner var;

 • Çeyrek pide arası döner                   3,5 – 4 Euro

Yine bu dönerin de doyuruculuğu muazzam denebilir. Tadı ise benim çok hoşuma gidiyor. Sanırım eskiden yazdan yaza 2-3 defa yeme şansım olduğu için ben de bu dönerin yeri ayrı. İlk geldiğimde haftada 2 kesin yiyordum 🙂

Yine orta boy bir pizza 5 Euro civarında, yada Lahmacun 2,5 Euro (ama ben daha adam akıllı yapan yer bulamadım, Berlin’de var diyorlar).

Bunlar haricinde her yerde olan fast-food zincirleri de burda yine gayet uygun. Basit bi McDonalds hamburgeri ilk geldiğim dönem 99 Cent idi. Şimdi 1,29 falan olmuş sanırım. Ben de artık para kazandığım için double cheeseburger yiyorum 2,49 Euro vererek 😀 Olsun o kadar değil mi ama!

Tabi ki bunların haricinde ben biraz lükse kaçacağım derseniz Almanya’da da limit yok. Normal bir restoranda gidip bi akşam yemeği yemek isterseniz, içeceği salatası vs. 20-25 Euro tutabilir. Atıyorum 15 Euro bir steak, yanına da bi su bi içecek 20 küsür tutar.

İçecek demişken dışarıda bir şey içmek Almanya’ya ilk geldiğinizde saç baş yolduruyor fiyat olarak. Su dahil hemen her içecek 2,5 Euro oluyor. Marketten 10 Cent’e aldığın suya 2,5 Euro veya 50 Cent’e aldığın diğer bir içeceğe 2,5 Euro vermek sinir bozucu olabiliyor. Yeni geldiğinizde ve burda henüz bir geliriniz yokken dışarda pek bir şey içesiniz gelmiyor. Nitekim ben sırt çantamda hep içeceğimi taşırdım 😀 Hatta bu sırt çantası detayı ilk gelindiğinde çok önemli, onu ayrı bi yazıda ele alayım muhakkak 🙂

Minimum tutmaya çalıştığımız için para vereceğiniz sosyal aktivitelere pek değinmedim ama sinemanın 10 Euro civarında, minigolfün 4 Euro civarında olduğu bir ülkede ondan da pek korkmaya gerek yok diye düşünüyorum. Burda her bütçeye uygun bir aktivite bulmak mümkün.

Sanırım aklıma gelen hemen her şeyi paylaştım. Minimum ne kadar para gerekli sorusuna cevap vermeye çalıştığım için yoruma oldukça açık bir konu. Ancak ben yine aylık 400 Euro gibi bir para ile (kira hariç) çok rahat yaşayabileceğiniz düşüncesindeyim ki ben yaşadım. Merak ettiğiniz daha başka şeyler de varsa aşağıya yorum bırakabilir, Dech ekibine mesaj atabilir ve sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz 🙂

Kendinize iyi bakın bir sonraki videoda görüşmek üzere 🙂

1 Kommentar

Kommentar verfassen

DE
%d Bloggern gefällt das: