Almanya’da Doktorluk ve Almanya’da Uzmanlık

Dech Medical Recruitment ile Almanya Yolculuğunuz

Almanya’da doktorluk mu yapmayı düşünüyorsunuz? Almanya’da doktorluk hakkında ihtiyacınız olan her şey Dech Medical Recruitment’ta!

Almanya’daki hayat kalitesi ve hastanelerdeki çalışma koşullarının iyiliği, birçok değerli doktorumuzu Almanya’da doktorluk kariyerlerine devam etmeye sevk etmiştir. Hem uzman doktorlarımız Almanya’ya doktor olarak gitmek istemekte hem de tıp fakültesini yeni bitirmiş öğrencilerimiz Almanya’da uzmanlık eğitimlerini tamamlayıp doktorluk kariyerlerine Almanya’da başlamak istemektedirler. Almanya’da Approbation almak ve doktorluk yapmak kesinlikle bir hayal değil…

Her ne kadar uzun süren bir süreç olsa da işin sırrı çok iyi derecede Almanca konuşan ve tüm detaylara hakim bir ekiple çalışmak sizlere de Almanya’nın kapılarını açacaktır. Biz Dech Medical Recruitment olarak sadece son bir yıl içinde 60’dan fazla doktor ve tıp öğrencisiyle çalışmaktayız. Yılların tecrübesi, Almanya’daki bürokratik süreçlere yatkınlığımız ve birçok farklı branşta topladığımız taktiklerle her danışanımız için en doğru yol haritasını çizmekteyiz.

Peki Almanya’da Doktorluk veya Almanya’da Uzmanlık düşünürken nelere dikkat etmeliyim?

Daha öncede söylediğimiz gibi Almanya’da Approbation almak çok ince detaylara bağlı ve titizlikle hazırlanılması gereken bir süreçtir. Her ne kadar herkesin branşı veya hedefi farklı olsa da hem Almanya’da hem de İsviçre’de doktor olmak için dikkat etmeniz gereken belli hususlar vardır.

Almanya’daki bütün bürokratik süreçlerde olduğu gibi, Approbation sürecinde de titizlikle hazırlamanız gereken çok sayıda dosya vardır. Bu dosyalar başvurduğunuz eyaletlere göre farklılık göstermektedir ve başlıca sunmanız gereken dosyalardan sadece birkaçı; dil belgeniz, üniversitenizden aldığınız transkriptiniz, özgeçmişiniz (CV’niz) ve çalıştığınız hastanelerden aldığınız karnelerdir.

Bu belgelerin toplanması yeterli değil, aynı zamanda Türkçe’den veya İngilizce’den Almanca’ya çevirilmeleri de gerekmektedir. Yaklaşık bir yıldır Türkiye’de yapılan çeviriler Almanya tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple Dech Medical Recruitment olarak Almanya’da kendi yeminli tercüman ofisimizi kurmuş bulunmaktayız. Dech çeviri ofisimiz sayesinde hem Alman hükümetinin onayında çevirilerimizi yapmakta hem de Almanya’daki bir çeviri ofisine kıyasla yaklaşık yarı fiyatına çevirilerimizi yapmaktayız.

“Almanya’da doktorluk yapabilmek için hangi seviyede Almanca bilmeliyim?”

Bu soru en sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Hem Approbation başvurunuz hem de iş görüşmeleriniz için en önemli unsurlardan biri Almanca seviyenizdir. Almanya’da doktor olabilmek için en az B1 seviyesinde Almanca konuşabiliyor olmanız lazım. Psikiyatri gibi bazı branşlar ise en az C1 seviyesini kabul etmektediler.


Dech Medical Recruitment benim için sadece iş bulmakla kalmadı. Mülakatımdan önce, 3 kere Almanca iş görüşmesi hazırlık dersiyle görüşmede başarılı olup işe kabul edilmemi de sağladı!


Almanya heykel

Kenntnisprüfung mu Yoksa Gutachten Değerlendirmesi mi?

Almanya’da doktorluk veya uzmanlık yapmak isteyen hocalarımızdan gelen bir diğer sık soru ise hangi yol ile Approbation başvurusu yapmaktır. Bu sorunun cevabı kesinlikle kişiye özeldir. Her hocamızın üniversite transkripti, CV’si; kısacası özgeçmişi farklıdır. Bu sebeple hangi yola başvuracağımızı danışanımıza özel karar vermekteyiz. Gutachten yani bilirkişi yolunu seçmek istiyorsanız ama emin değilseniz sizler için Simulation de Gutachten (Avis d'Expert) hizmeti de sunmaktayız.

Almanya’da doktorluk ve Almanya’da uzmanlık denkliği ile ilgili verdiğimiz hizmetler hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Dech Medical Recruitment ile çalışmak için bize ulaşabilirsiniz.

FR
%d blogueurs aiment cette page :